Tüp Bebek Teknolojisinde Yeni Gelişme

Yeni bir suni döllenme yöntemi bulundu..

İsveçli doktor Pascal Mock’un geliştirdiği ve anne rahminde gerçekleştirilen yeni bir suni döllenme yöntemi sayesinde laboratuvar ortamında döllenen “ tüp bebek lerin ” tarihe karışabileceği açıklandı.

Yöntem Kapsamı

Yeni yöntem kapsamında AneVivo adı verilen silikon bir kapsülün içine konulan sperm ve yumurta hücreleri döllenmenin gerçekleşmesi için ana rahmine yerleştirildi.

Sadece 1 cm uzunluğunda ve 1 mm genişliğinde olan bu silikon tüpün üzerindeki 360 delik sayesinde rahimdeki sıvılarla etkileşim içine girdi.

Ne Kadar Süre?

Doktorlar bu kapsülü sadece 24 saat rahimde tuttuktan sonra dışarı çıkardı. Bu kapsülün içinde döllenmiş olan embriyolardan en sağlıklılarını seçerek yeniden ana rahmine yerleştirdi.

AneVivo ile gerçekleştirilen suni döllenmelerin hem çiftlere “doğal bir döllenme” hissi yaşatarak moral verdiği hem de ana rahminde döllenmiş olan embriyoların daha sağlıklı olmasını sağladığı belirtildi.

Ama

Yine de bazı uzmanlar bu sistemin geleneksel tüp bebek işleminden daha başarılı sonuçlar verdiğine kanaat getirilebilmesi için bir çok yeni deney yapılması gerektiğini dile getirdi.

Diğer bebek yazılarımız

Tüp bebek ile ilgili aramalar