Yalnızca Havuç Yerse İnsan Teni Turuncu Olur mu?

Havuç, kökü yenilen otsu bir bitkidir. İlk olarak bundan 3.000 yıl kadar önce Orta Asya’da Afganistan dolaylarında yetiştirilmiş, buradan da Ortadoğu yoluyla dünyaya dağılmıştır. Aslı yol kenarlarında, kıraç yerlerde yetişen yabani havuçtur. Yalnızca Havuç Yerse İnsan Teni Turuncu Olur mu?

İlk havuçların renklen turuncu değildi. Beyaz, pembe ve sarı idiler. Turuncu veya kırmızımsı havuçlar 1600’lü yıllarda Hollandalılar tarafından geliştirilmişlerdir. Günümüzde tüketilen havuçların hemen hemen tümü Hollanda kökenlidir. Beyaz ve sarı renkteki havuçlar yem olarak kullanılırlar.

Çok besleyicidir. Çiğ veya pişmiş olarak yenilebilir. İçinde yüzde 9 karbon hidrat ve karoten denilen boya maddesi bulunur. Bu boya maddesi, rengi san ve turuncu olan bütün meyve ve sebzelerde bulunur. Bunlar yenildiğinde vücudumuz karoteni A vitaminine çevirir. Bir adet havuç vücudumuzun günlük A vitamini ihtiyacının yüzde 220’sini karşılar.

A pro-vitamini şeklinde havuçta bol miktarda bulunan karoten, sağlıklı büyümeye, derimizi ve saçlarımızı canlı tutmaya yarar, enfeksiyonlara karşı vücuda direnç kazandırır, ayrıca geceleyin iyi görmeye yaradığı da ileri sürülüyor. Kandaki hemoglobin miktarını arttırarak kanın tazelenmesini sağlar. Kaynatılarak içilen suyu ishale iyi gelir. Karoten sadece havuçta değil kavunda ve bal kabağında da vardır.

Yalnızca Havuç Yerse İnsan Teni Turuncu Olur mu?

Havuç çok miktarda yenildiğinde cildi turuncu renge çeviren de bu karoten denilen turuncu renkli boya maddeleri, yani pigmentlerdir. Aslında normal olarak yenildiğinde bir tesiri olmayan karoten çok miktarda yenilen havuç vasıtası ile aşırı alındığında cildin rengini de değiştirir ama bu geçicidir. Havuç yemeyi bırakıldığında, ten rengi de normale döner. Ancak ısrarla aşırı havuç yenilmesine devam edilirse ciddi sonuçları görülebilir. Hatta bu konuda çok ileri gidilirse ölüme yol açabilecek zehirlenmeler bile olabilir. Fakat havuçtan zehirlenme olayı o kadar azdır ki, patatesin yeşillenmiş kısmının yaratabileceği zehirlenmenin yanında değerlendirmeye bile alınmaz.

havuç

İşte havuç yemenin insan vücuduna sağladığı 7 fayda

1) Havuç kanseri önlemeye karşı yardımcıdır

Havuç, bilinenin aksine sadece turuncu renkte yetişmiyor. Birçok rengi bulunan havucun siyah olanı ise kanser hücrelerinin oluşumunu engelliyor ve bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor.

2) Havuç göz sağlığımız için ileri düzeyde destekleyici bir sebzedir

Öncelikle normalin altında görme bozukluğu yaşıyorsanız, havuç görme oranınızı artırmayacaktır. Fakat havuç sahip olduğu A vitamini sayesinde(göz sağlığı için önemlidir) göz sağılığı için destekleyicidir.

3) Havuç içerisinde bulundurduğu lifler sayesinde uzun süre tok kalmanızı sağlar

Düzenli olarak havuç suyu içmeye başladığınızda ilk olarak sindirim sisteminizin hızlandığını ve sık sık tuvalete çıktığınızı görürsünüz. İçerisinde bulunan lifler sayesinde tokluk hissi oluşturan mucizevi meyve zayıflamanıza da yardımcıdır.

4) Havuç yaşlılığa ve ciltteki kırışıklara karşı etkilidir.

Antiseptik özelliği sayesinde cilt yüzeyinde oluşan enfeksiyonların düzelmesinde etkin rolü oynar. Havucu maske olarak yaptığımızda ise gözenekleri açtığını ve yüzünüzü temizlediğini hissedeceksiniz.

5) Havuç içerisinde bulundurduğu beta karoten sayesinde felç riskini azaltır

Harvard Üniversitesinde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, sıklıkla havuç tüketenlerin, hiç havuç tüketmeyenlere göre felç geçirme olasılığının %67 oranında daha az olduğu gözlemlenmiştir.

6) Havuç kalp damar hastalıklarıyla etkili bir şekilde savaşır

Karoteniodler bakımından zengin bir sebzedir. Yapılan araştırmalara göre de karatenoidlerin kalp rahatsızlıklarını azalttığı tespit edilmiştir.

7) Havuç vücudu toksinlerden temizleyip organların daha düzgün çalışmasına yardımcıdır

İçerdiği lif sayesinde kolon temizliğinde faydalı olan havuç ayrıca A vitamini ile de vücutta bulunan toksinleri dışarı atmamız konusunda yardımcı olur.

Sağlık ile alakalı diğer yazılarımız.

Google “günde bir adet yenirse” aramaları