Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Antidepresan İlaca Karşı Tolerans Gelişmesi Nedir? - Etkisine Dikka Edin

İlaca Karşı Tolerans Gelişmesi Nedir? (Antidepresan)

Not: Burada yazdıklarım Antidepresan konusunda doktora danışmanın yerine geçemez.

İlaca karşı tolerans gelişmesi nedir, tolerans geliştiğinde (ilaç tesirini kaybettiğinde) neler yapılabilinir:

Antidepresanlar beyindeki gönderici ve alıcı (reseptör) sinir uçları(nöronlar) arasındaki azalmış muayyen nörotransmitterlerin akış miktarlarını normal seviyeye çıkarmak suretiyle faydalı etki gösteren ilaçlardır. Mesela Cipram sadece serotonin akış miktarını arttıran antidepresanlardan biridir, bu ilacı kullandığımızı farz edelim.

Uzun süre devamlı Cipram alınması beyindeki , serotonin reseptörlerinin serotonin tarafından aşırı dolmasına (satüre olmasına) neden olur. Reseptörler satüre olduktan sonra daha fazla serotonin salgılanmasını önlemek için sayılarını azaltırlar. Keza mevcut reseptörlerde daha az serotonin emerler.

Bu duruma erişildiğinde, yani serotonin’in erişeceği reseptör sayıları azaldığındada, sanki yeter derecede Cipramın beyine erişmemesi halindeki olay “ilaca karşı tolerans gelişmesi” olayı olur.

Bu durumda yapılacak iş Cipramı (misalimizdeki antidepresan) veya kullanmakta olduğumuz antidepresanı, beyin kendini antidepresansız duruma ayarlayana kadar bir süre bıraktıktan sonra tekrar başlamaktır. Aynı zamanda bir süre başka antidepresana geçmek, veya kullanmakta olduğumuz ilk antidepresana başka bir antidepressan da eklemek diğer bir yoldur.

Kaynak (İngilizce)

Hastalıklar ile alakalı diğer yazılarımız.