İlaca Karşı Tolerans Gelişmesi Nedir? (Antidepresan)

Not: Burada yazdıklarım doktora danışmanın yerine geçemez.

İlaca karşı tolerans gelişmesi nedir, tolerans geliştiğinde (ilaç tesirini kaybettiğinde) neler yapılabilinir:

Antidepressanlar beyindeki gönderici ve alıcı (reseptör) sinir uçları(nöronlar) arasındaki azalmış muayyen nörotransmitterlerin akış miktarlarını normal seviyeye çıkarmak suretiyle faydalı etki gösteren ilaçlardır. Mesela Cipram sadece serotonin akış miktarını arttıran antidepressanlardan biridir, bu ilacı kullandığımızı farz edelim.

Uzun süre devamlı Cipram alınması beyindeki , serotonin reseptörlerinin serotonin tarafından aşırı dolmasına (satüre olmasına) neden olur. Reseptörler satüre olduktan sonra daha fazla serotonin salgılanmasını önlemek için sayılarını azaltırlar. Keza mevcut reseptörlerde daha az serotonin emerler.

Bu duruma erişildiğinde, yani serotonin’in erişeceği reseptör sayıları azaldığındada, sanki yeter derecede Cipramın beyine erişmemesi halindeki olay “ilaca karşı tolerans gelişmesi” olayı olur.

Bu durumda yapılacak iş Cipramı (misalimizdeki antidepressan) veya kullanmakta olduğumuz antidepressanı, beyin kendini antidepressansız duruma ayarlayana kadar bir süre bıraktıktan sonra tekrar başlamaktır. Aynı zamanda bir süre başka antidepressana geçmek, veya kullanmakta olduğumuz ilk antidepressana başka bir antidepressan da eklemek diğer bir yoldur.

Kaynak (İngilizce): http://depression.about.com/b/2004/0…op-working.htm

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.