Kan Vermek, Trombosit Vermek

1

Trombosit bağışı: Trombositler kan içinde bulunan, kanın gerekli durumlarda pıhtılaşmasını sağlayan ve kanamayı durduran hücrelerdir.

Bu hücreler, lösemi hastalarında üretilememektedir. Bu nedenle gönüllülerden trombosit bağışı yapmaları
beklenmektedir.

Bu bağış sırasında gönüllüden kanı alınacak, içindeki trombositler ayıklanacak ve kişinin kendi kanı, diğer koldan gönüllüye geri verilecektir. Böylece kişinin kan miktarı azalmayacaktır. Gönüllü, kısa zaman içinde gerekli trombsitleri üretecek ve kanı eski haline gelecektir.

Bu bağışa her zaman ihtiyaç duyulmamaktadır. Trombositler alınıp depolanıp, gerek olduğu zaman kullanılamamaktadır. Bu nedenle bizim için bu konudaki en büyük yardım, gerekli durumlarda ulaşıp kan bağışı yapmalarını sağlayabileceğimiz gönüllülere ulaşmaktır.

Kanı bir kolunuzdan alıp makinadan geçiriyorlar. İçinden trombositi ayırıp diğer kolunuzdan geri veriyorlar. Ama herkes bu işlemden geçemiyor. Ne kadar sağlıklı olsanız da damar durumunuzun müsait olması gerekiyor.

http://www.kanbankasi.gen.tr/yeni-kayit.phtml

Next Post

Susuzluk Beyne Zarar Veriyor

Paz Şub 6 , 2011
Vücuttaki su dolaşımının, özellikle beyin ve böbrekler için çok önemli olduğu belirtildi. 24 saat içinde beyinden geçen su miktarı 1,4 […]

Kategoriler

Destek İçin Tıklayın
Son Yorumlar