İlk Yayın Tarihi : 06 Ekim 2011

Şükür, Rabbimizin en büyük imtihanlarından bir tanesi, muhtaç ve aciz olduğumuzun en önemli ifadesidir.

İnsan, doğumundan ölümüne kadar hep yaratıcının yardımına ve yol göstermesine muhtaçtır. Bu yardımı hem maddi hem de manevi olarak düşünmek gerekir. Çünkü insan sadece maddi yardıma ihtiyaç duymaz. Bir iş yapacağı zaman, onu başarmak için azim ve irade gereklidir. Kendisinde o işi halledecek güç olsa dahi azmi yoksa başarılı olması mümkün değildir.

Maddi yardımda gereklidir insan için. Bunu hatırlatan yaratıcı öyle buyurmuyor mu “O size istediğiniz her şeyden verdi. Allah’ın nimetini sayacak olsanız sayamazsınız. Doğrusu insan çok zalim, çok nankördür!” ¹ aldığımız nefesten yediğimiz içtiğim her şeye kadar yaratıcının lütfu değimlidir tamamı.

İnsan ne kadar zor durumda olursa olsun, mutlaka şükredecek bir yönü vardır. Şükretmek için illa da zengin olmak gerekmez. Hatta bir insanın sağlıklı bir vücuda sahip olması şükretmek için yeter de artar bile. Sağlık kadar büyük bir nimet var mıdır. Hasta olanlara soralım sağlığın kıymetini. O yüzden insanın şükretmesi için zaman zaman hastaneleri, orada yatan çaresiz hasta insanları ziyaret etmesi gerekir.

Elbette ki her insanın az ya da çok sıkıntısı mevcuttur. İnsanların dışarıdan mutlu görünmesine aldanmamak lazımdır. Çok mutlu gördüğümüz birçok insanın içinde nice fırtınalar kopmaktadır. Bundan dolayı bizden daha iyi durumdaki insanlara bakmak yerine daha zor durumdaki insanlara bakmak gerekir.

Şunu da aklımızdan çıkarmayalım ki, her zaman başımıza gelen sıkıntıdan daha büyüğü vardır. Bununla ilgili şöyle bir olay anlatılır:

-Allah dostlarından birinin ayağına diken batar ve

-Çok şükür ya Rabbi, der.

-Etrafındakiler şaşırırlar şükretmesine ve sebebini sorarlar

-Aynı diken gözüme batmadığı için Rabbime şükrettim, der.

Her şeye rağmen şükredecek bir şey mutlaka vardır. Bu nedenle Rabbimizin vermediklerini değil verdiklerini düşünürsek daha çok şükrederiz ve bunun karşılığını da yaratıcımızdan fazlasıyla alırız.
—————
¹ İbrahim 14/34.