Warning: call_user_func_array() expects parameter 1 to be a valid callback, class '' not found in /home/percem/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 303
Yasakları Severim - Mahmure ERTEN (Özgün Yazı)

Yazar : Mahmure ERTEN
İlk Yayın Tarihi : 08 Şubat 2011

Yasakları Severim

Severiz aslında millet olarak yasakları.. Genelde uymayız ama yasak konulması hoşumuza gider.. Çünkü yasak iken yasal olmayan şeyi yaparak mutlu oluruz..

Kendi başına doğru kararlar veremeyen insanları, doğruluğu tartışılır doğruya getirmek için konulan, eylemleri engelleyici kurallara verilen isimdir diyordu ekşi sözlükte yasak..

Birkaç ay önce uzun zamandır görüşmediğim arkadaşımla telefonda  buluşmak için sözleştik.  Hatta arkadaşım güzel bir restoranda yer de ayırtmış. Denize nazır.. gittiğimde orada beni bekliyordu. Oturduk yemeklerimizi ısmarladık, o benim araba kullandığım zamanlar alkol almadığımı bildiği için “Kusura bakma ben iki kadeh şarap içeceğim” dedi. “Artık beni eve sen bırakırsın”… O iki kadeh  şarabını içerken koyu bir sohbet içinde vaktin nasıl geçtiğini anlayamamışız.. Epey geç olmuş vakit gece yarısını geçmiş.. Gülüşerek keyifle hesabımızı ödedik ve arabamıza bindik.

Hem sohbet hem muhabbet içinde giderken o an dikiz aynasından canavarı gördüm.. Arkamda idi ve uzun farlarını yakmış kendini fark ettirmeye çalışıyordu.  Sağa çekildim yol verdim. Fakat birkaç dakika sonra zaten niyetinin beni sollayıp geçmek olmadığını anladım.. Arabada iki bayan olduğumuzu gördüğü için fark edilmemek sanırım biraz ağrına gitmişti.. Üstelik gecenin bir yarısında arabada iki bayan.. Eğlenmek için harika bir ortam.. Sonrası ise bir kabus gibiydi.. Bir sağa bir sola geçen bu canavarlar bir de öne geçip fren yapmaya başladılar.

Arkadaşım biraz kenara çekilip beklememizi tavsiye etti. Sağa yanaştım ve arabayı durdurdum.. canavarlar da durdular ve beklemeye başladılar.. Bizi tedirgin etmek çok hoşlarına gitmişti, epey eğleniyorlardı.. bunu kırmızı ışık yandığında yanımızda durduklarında yüzlerindeki ifadeden anlamamak mümkün değildi. Kendilerini göstermek için biraz önümüze geçtiklerinde iki canavarda yan cama yapışmışlardı… Neyse ki biraz ötede trafik polisleri vardı da onlar hızla uzaklaştılar, biz de onlardan kurtulmuş olduk.

Bunlar içkilidirler dedim arkadaşıma.. Ah o alkol yok mu alkol? Şişede durduğu gibi durmuyor işte.. eğitimle alakası yok, magandalığı ortaya çıkaran alkol.. Tıksırıncaya kadar içiyor bunlar..

Hem alkol almayan insanlar medeni olurlar böyle bir tehlike yaratmazlar.. içkiden dolayı yaptıklarına mukayyet olamıyor bunlar.. Evlerinde içmiş olamazlar..  evde içilip de sokağa çıkılmaz ki.. alkolü evde  alırlarsa zıbarıp yatarlar çoktan sızmış olurlardı.

Tüm kabahat şu restoranlarda, lokantalarda alkol satılmasında..

Çok şükür bunun farkına varıldı da şimdi içki yasağı geliyor.. sağ olsunlar, biliyorlar tehlikenin boyutunu da alkolün dışarıda içilmesini yasaklıyorlar.. ne de iyi yapıyorlar.. yasaklasınlar elbette..

Hatta hala yasaktan sonra trafikte böyle tehlike yaratan canavarlar çıkarsa, evlerde de içki içilmesini yasaklasınlar..

Bunlar yasakları dinlemiyorlar mı? O zaman araba kullanmayı yasaklasınlar kardeşim.. bence en iyi çözüm bu.. Yürüsün keratalar..hem spor yapmış olurlar, hem trafik sorunu kökünden hallolur..

Hem ben sigarayı bıraktım.. kimse sigara içmesin.. sigara satmayı da yasaklasınlar.. tehlikeli bir alışkanlık insanlık için.. yasaklasınlar, yasaklasınlar.. her şeyi yasaklasınlar..

Denize girmek tehlikeli.. boğulabilirsiniz.. denize girmeyi de yasaklasınlar.. Karda kaymak tehlikeli, kolunuzu bacağınızı kırabilirsiniz.. evet evet kayak yapmayı da yasaklasınlar..

Her şey yasak olunca milletin canı sıkılacak diye sakın üzülmeyin.. Allahtan silah satışı serbest.. Ee bırakın da insancıklar oyalansın değil mi?..

Valla ben hala konuşmaya devam edersem, korkarım tehlike yaratıyorum diye gündüz,  gece fark etmeyecek,  sokakta dolaşmamı.. burada yazmamı da yasaklayacaklar…

2 thoughts on “Yasakları Severim – Mahmure ERTEN (Özgün Yazı)

  1. Düşünebiliyormusunuz, silah satışı yeni haliyle serbest bırakılırken, içki satışı da eski haliyle serbest kalsaydı…Bir sürü sarhoşun elinde bir sürü silah.Çok şükür şimdi silahlar ayık kafalı insanların elinde olacak.Artık bilinçli bir şekilde tetiğe basma imkanına sahip yurdum insanı.Bu ince ayrıntıyı gözden kaçırarak biraz haksızlık etmişsiniz içki yasağını getirenlere.

  2. Gundeme cuk oturan yazinizi tebrik ediyorum, kose yazari olarak gormek isteriz sizi.

Comments are closed.